menuordersearch
websiteir.com

اپلیکیشن

۱۳۹۷/۱۰/۲ یکشنبه
(2)
(0)
اپلیکیشن
اپلیکیشن

اپلیکیشن چیست؟

شما از برنامه هایی که در موبایل خود دارید و به صورت روزمره خیلی از کارهای خود را از طریق امکانات این برنامه ها انجام می دهید. که به این این برنامه های موجود در گوشی شما اپلیکیشن گفته می شود که این روزها زیاد شنیده می شود. در این مقاله ما مفهوم اپلیکیشن را برای شما به طور واضح توضیح داده و اواع آن را به شما معرفی خواهیم کرد.

اپلیکیشن از دیدگاه Techopedia
دیکشنری مرجع اصطلاحات دنیای تکنولوژی، اپلیکیشن را اینگونه تعریف می کند:
اپلیکیشن موبایل که عمدتا با نام app از آن یاد می شود، نوعی نرم افزار کاربردی است که برای اجرا روی دستگاه های موبایل طراحی شده است. عمده اپلیکیشن های گوشی خدماتی مشابه کامپیوترها ارائه می دهند (مثل پخش ویدیو). اپ ها معمولا نرم افزارهای کم حجم و با عملکرد محدود هستند، بعنوان مثال یک اپلیکیشن برای پخش ویدیو یا اپلیکیشنی که فقط دانلود های شما را مدیریت می کند و به همین دلیل هم بسیار با سیستم های کامپیوتری یکپارچه متفاوت اند.

معنی اپلیکیشن در لغت نامه
به معنی کارافزار، نرم افزار کاربردی، برنامه کامپیوتری که برای کاربری در گوشی های هوشمند تلفن همراه کاربرد دارد، اپلیکیشن یا به اختصار App بیشتر از لغت نرم افزار جا افتاده است و این لغت دقیقاً همان معنی نرم افزار کاربردی می دهد.
اگر بخواهیم واژه اپلیکیشن را به طور کلی برای شما معنا کنیم باید بگوییم تمام نرم افزارهایی که به طور روزانه از آنها استفاده می کنیم به جزء نرم افزارهای سیستم مانند سیستم عامل و یا زبان های برنامه نویسی، را شامل می شود.
گوشی های همراه، تبلت و آیپد ها نیز همانند سیستم های کامپیوتری نرم افزارها و برنامه های متعدد و مختلفی دارند که به آن ها اپلیکیشن گفته می شود .

اپلیکیشن ها برای سیستمهای های اندروید و IOS ساخته شده اند که با وجود پیشرفت های روزانه و آپدیت کردن آنها، امکانات آنها افزایش یافته و شما را بهتر یاری خواهند داد. با این وجود توسعه دهندگان اپلیکیشن ها این هدف را دنبال می کنند که یک اپلیکیشن را طوری طراحی کنند که برای انواع سیستم عامل ها و دستگاه های مختلف دیجیتال کاربردی باشد، مانند اپلیکیشن کروم که بعنوان مرورگر اینترنت برای دستگاه های pc و تبلت و موبایل قابل استفاده و قابل اجراست.

امروزه اپلیکیشن ها تنوع بسیار زیادی دارند بسته به اینکه کاربر چه نیازی دارد می تواند آن را دانلود و از آن استفاده کند و با آن نیاز خود را پاسخ دهد. در نظر داشته باشیم که صرفا محدود به موبایل ها و تبلت ها نمی شوند. برای مثال اپلیکیشن هایی برای لوازم منزل مانند یخچال و لباس شوئی و ظرف شوئی و غیره بصورت خاص خود طراحی شده است. یا اپلیکیشن هایی برای کنترل رفت آمد های منزل و دفتر کار، یا تنظیم خودکار نور و دمای محیط طراحی شده اند. مثال جالب دیگر طراحی اپلیکیشنی توسط شرکت اپل است، تحت عنوان iBaby که در بالای تخت نوزاد نصب شده و حرکات کودک را تحت نظر می گیرد، با بیدار شدن او به مادر اطلاع می دهد و بنابر تشخیص و تنظیم آن ، می تواند موسیقی پخش کند و یا امکان صحبت والدین با فرزند را بوجود آورد.

سیستم عامل اندروید
سیستم عامل اندروید را براساس هسته سیستم عامل لینوکس ساخته اند و مدیریت ایت سیستم عامل همراه با ارتباط با سخت افزار و سرویس های سیستم، امنیت، مدیریت پردازش ها و مدیریت منابع دستگاه موبایل را همان هسته سیستم عامل لینوکس بر عهده دارد و سیستم عامل اندروید فقط همانند یک لایه بین کاربر و سیستم عامل ارتباط برقرار می کند. این سیستمک عامل مخصوص موبایل و گوشی های هوشمند طراحی شده که توسط بیش از ۳۰ کمپانی معروف پشتیبانی می شود. با توجه به اینکه معنی واقعی اندروید باز (Open) است به برنامه نویسان این امکان را می دهد که از تمام قدرت یک تلفن همراه استفاده کند. اندروید امکان استفاده از توابع داخلی گوشی موبایل همچون شماره گیری، فرستادن SMS یا استفاده از دوربین گوشی را به برنامه نویسان می دهد تا بتوانند اپلیکیشن اندروید قدرتمند و کاربردی برای کاربران بسازند.

از حدود سال 2010 ، در مبحث IT، بازاری تحت عنوان (اپلیکیشن موبایل) جایگاه ارزشمندی خلق کرد و توانست ارزش آفرینی روز به روز برای بسیاری از شرکت های توسعه دهنده ی این اپلیکیشن ها حاصل نماید. این اپلیکشن ها با توجه به مزایای خاص خود، توانسته همراه خوبی برای همتای دیرینه خود، یعنی وب سایت ها باشد. از مزایای اپلیکیشن موبایل می توان به مواردی همچون طراحی گرافیکی مخصوص وسایل موبایلی، در ابعاد کوچک شده ی سایت ها و یا نیاز نداشتن به اینترنت اشاره نمود. در طی مراحل طراحی و ساخت اپلیکیشن های موبایل، شرکت پردو همراه شما بوده، و با تجربه ی خود، شما را در به سرانجام رسیدن این مهم یاری می نماید.

اپلیکیشن ها در چه سیستم عامل هایی اجرا می شوند؟
قبل از اینکه سیستم عامل های مخصوص گوشی های هوشمند به وجود بیایند، چیزی با این عنوان وجود نداشت و در واقع می توان گفت گوشی ها فاقد سیستم عامل بودند. موبایل های اولیه تنها قابلیت برقراری تماس را به شما می دادند اما با پیشرفتشان توانستند برخی امکانات رفاهی را نیز به خود اضافه کنند.
با پیشرفت سریع فن آوری ما شاهد پیدایش سیستم عامل های اندورید و IOS بودیم که امروزه سلاطین سیستم عامل گوشی های هوشمند به حساب می آیند. اما قبل از آن ها چی؟ چگونه گوشی های هوشمند سیستم عامل مخصوص به خود را دارا شدند؟
در واقع وقتی کارشناسان حوزه ی فن آوری، عطش مردم برای استفاده از گوشی های هوشمند را مشاهده کردند تصمیم به طراحی اپلیکیشن های مختلف گرفتند. اما نبود محیط مناسب برای این اپلیکیشن ها مانع از اجرای موثر آن ها می شد.
در نتیجه پروژه های ساخت اپلیکیشن حرفه ای یکی پس از دیگری با شکست مواجه شدند. در نهایت دو شرکت سیمبین و جاوا محیط هایی را برای اجرای اپلیکیشن های حرفه ای کد نویسی کردند. در کنار این موضوع پیدایش دوربین های دیجیتالی در موبایل ها، باعث شد عصری جدید در استفاده از تلفن های همراه آغاز شود. دیگر این وسائل الکترونیکی تنها برای برقراری تماس کاربرد نداشتند. اکثر مردم از آن ها برای سرگرمی و ثبت لحظات مختلف زندگی حود استفاده می کردند. اکثر نوجوانان برای خود گوشی همراه داشتند. اما سلطه ی جاوا و سیمبین خیلی دوام نیاورد.

تقریبا از سال ۲۰۰۷ که اولین گوشی های همراه لمسی وارد بازار شدند. طراحی یک سیستم عامل پیشرفته جهت راحت تر کردن کارایی این گوشی ها مطرح شد. به دنبال این موضوع تقریباً از سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ سلطنت سیستم عامل های اندروید و IOS آغازشد. در این بین سیستم عامل هایی مانند بادای سامسونگ و Windows Phone ماکروسافت نیز عرضه شدند ولی هیچ کدام نتوانستند رقیبی جدی برای اندروید و آی و اس محسوب شوند. می توان یکی ازمهمترین رموز موفیت این دو سیستم عامل را آپدیت های مکرر آن ها دانست. اگر الان نسخه های اولیه ی اندروید و IOS را مشاهده کنید شاید به نظرتان خنده دار بیایند اما همین تغییرات و بهبود های موثر در این سیستم عامل ها باعث شد که کاربران همواره با آن ها احساس راحتی کنند و از آن ها زده نشوند. با توجه با آمار رو به رشد و مثبت این دو سیستم عامل از کمپانی های گوگل و اپل بعید است به این زودی ها رقیبی جدی برای آن ها پیدا شود.

انواع زبان های برنامه نویسی اپلیکیشن
برای ساخت اپلیکیشن حرفه ای باید انواع زبان های برنامه نویسی اپلیکیشن را بلد باشید تا بتوانید برای پلتفرم های مختلف اپلیکیشن تولید کنید. امروزه زبان های برنامه نویسی اپلیکیشن به صورت روز افزون در حال رشد هستند. از همین روی ما به شما چند زبان برنامه نویسی مهم تر که می توان گفت دانستن آن ها برای شما واجب است را شرح دهیم.

زبان برنامه نویسی Python
پایتون یکی از قدرتمند ترین و کاربردی ترین زبان های برنامه نویسی اپلیکیشن است. در دنیای امروز اهمیت یادگیری پایتون به قدری است که در برخی رشته ها مانند مهندسی نرم افزار آن را تدریس می کنند. از طریق این زبان برنامه نویسی شما می توانید فعالیت هایی نظیر توسعه وب، توسعه اپلیکیشن ها، تولید GUI های دسکتاپ، توسعه نرم افزارهای کاربردی و آنالیز داده های عددی و علمی را انجام دهید. یادگیری این زبان برنامه نویسی نسبتاً راحت است و به شما توصیه می کنیم که اگر قصد ساخت اپلیکیشن حرفه ای را دارید حتماً کار با پایتون را یاد بگیرید.
از اپلیکیشن های معروفی که توسط زبان برنامه نویسی پایتون تولید شده اند می توان به Drobox، Instagram و Youtube اشاره کرد.

زبان برنامه نویسی Java
زبان برنامه نویسی جاوا یکی از قدیمی ترین زبان های برنامه نویسی می باشد. علاوه بر این موضوع، جاوا یکی از پرطرفدارترین زبان های برنامه نویسی به حساب می آید. طبق آمار بدست آمده سرچ سالانه ی جاوا از سایر رقبایش بسیار بیشتر است. شاید جالب باشد بدانید که سیستم عامل اندروید از طریق جاوا کد نویسی شده است و به همین دلیل شما می توانید از طریق جاوا انواع اپلیکیشن ها را برای سیستم عامل اندروید تولید کنید. همچنین جاوا این قابلیت را به شما می دهد که بتوانید در انواع پلترفرم ها اپلیکیشن بسازید.
از اپلیکیشن هایی که از طریق جاوا برنامه نویسی شده اند می توان به NASA world wind و ThinkFree cloud office اشاره کرد.

زبان برنامه نویسی PHP
در کنار جاوا، زبان برنامه نویسی PHP یکی از قدیمی ترین زبان های برنامه نویسی است. برخلاف جاوا، PHP در ابتدا تنها برای طراحی سایت استفاده می شد و می توانستید با آن انواع سایت ها را به صورت داینامیک طراحی کنید. اما با پیشرفت فن آوری پدیده ی PHAP ظهور کرد و این قابلیت را به وجود آورد که بتوان از PHP برای ساخت اپلیکیشن حرفه ای استفاده کرد.
PHP یکی از پر استفاده ترین زبان های برنامه نویسی است به طوری که آمار ها نشان می دهند ۷۸ درصد از برنامه نویسان دنیا PHP را به عنوان زبان برنامه نویسی اصلی خود قرار داده اند. اینکه شما می توانید با استفاده از زبانه برنامه نویسی PHP علاوه بر اندروید، برای سیستم عامل IOS نیز اپلیکیشن نویسی انجام دهید، در این آمار بی تاثیر نیست.
یکی از وب اپلیکیشن های معروف که با PHP برنامه نویسی شده است فیسبوک می باشد که قادر است حجم بالایی از ترافیک را به بهترین شکل پشتیبانی کند.

استاندارد های لازم برای ساخت اپلیکیشن حرفه ای
برای ساخت اپلیکیشن حرفه ای شما باید یک سری استاندارد ها را رعایت کنید. استاندارد هایی که به شما کمک می کند درصد موفقیت اپلیکشن شما چند برابر حالت عادی شود. به همین منظور ما قصد داریم در ادامه مواردی را که باید برای استاندارد سازی اپلیکیشن خود رعایت کنید، شرح دهیم.

سرعت لودنیگ اپلیکیشنتان را بالا ببرید
همانطور که می دانید، هنگامی که اپلیکیشن شما شروع به اجرا می کند، باید یکسری فایل را برای شروع کار خود بارگیری کند. این موضوع باعث کند شدن سرعت لودینگ اَپ شما می شود که چاره ی آن کاهش فایل ها برای بارگیری است. شاید ندانید ولی سرعت اجرای اَپ برای کاربران از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین دلیل باید تا آن جا که می شود سرعت شروع به کار اپلیکیشنتان را افزایش دهید.

از سرور قوی استفاده کنید
شاید خیلی ها برای اَپ های تازه تولید شده ی خود از هاست استفاده کنند. اما باید گفت که استفاده از یک سرور قوی باعث می شود سرعت باز شدن اپلیکیشن شما بسیار بالا برود. همچنین پشتیبانی یک سرور قوی از اپلیکیشن شما، کمک می کند تا اَپ مورد نظرتان بسیار روان کار کند و سرعت بالایی در اجرای دستور العمل ها داشته باشد.

استفاده از سایز فونت مناسب
بهتر است تا آن جا که می توانید از فونت های بزرگ و بولد در اپلیکیشن خود استفاده نکنید. سایز نا مناسب فونت و استفاده از فونت های بیش از حد بزرگ چشم خواننده را اذیت می کند و باعث می شود تا آن ها به سرعت محیط اپلیکیشن شما را ترک کنند.

ایجاد رابط کاربری آسان و حرفه ای
در ساخت اپلیکیشن حرفه ای باید دقت داشته باشید که کاربر در اَپ شما احساس راحتی کند. به همین منظور باید تا جای ممکن دریافت اطلاعات از کاربر را کم کنید. برای مثال از آن ها انواع اطلاعات غیر ضروری مانند کد پستی و یا آدرس محل کار را نخواهید و برای گرفتن اطلاعات حیاتی از آن ها، بهتر است از Validation ها استفاده کنید. این کار باعث می شود بدون کوچکترین خطا اطلاعات مورد نظرتان را دریافت کنید.

استفاده ی مناسب از تصاویر
برای موارد مهمی که می خواهید به کاربرانتان نشان دهید، احتیاجی به استفاده از اِفکت های شلوغ و پیچیده نیست. بهترین روشی که می توانید با آن مطالب مهم خود را نمایش دهید استفاده از تصاویر است. کاربران دیدن تصاویر را به خواندن متن ترجیح می دهند. پس بهتر است شما نیز از این فرصت استفاده کنید و مطالب مهم خود را به بهترین شکل نمایش دهید.

طراحی اپلیکیشن موبایل جز آن دسته از خدماتی است که نیازمند خلاقیت و تجربه ی بالایی است. از همین روی نمی توان طراحی آن را به هرکسی سپرد. در طراحی یک اپلیکیشن استاندارد باید پارامترهای مختلفی را رعایت کرد تا از جانب کاربران مورد استقبال قرار بگیرد. این پارامتر ها همگی کیفی بوده و رعایت آن ها موجب بهبود تجربه کاربر از حضور در اپلیکیشن شما می شود. این پارامتر ها عبارت اند از:

  • ساده و راحت بودن
  • کاربردی بودن
  • عدم وجود خطا (Error)
  • رضایت بخش بودن

تمام موارد گفته شده باید یک جا و در کنار هم وجود داشته باشند و تنها رعایت یکی از آن ها نمی تواند استاندارد لازم را به شما ارائه دهد.
اما در این مقاله ما می خواهیم هشت قدمی را که باید برای طراحی اپلیکیشن موبایل استاندارد شده بردارید، برای شما شرح دهیم.

طراحی اپلیکیشن موبایل استاندارد با هشت قدم ساده
1.برای کاربرانتان ارزش قائل شوید
احترام به کاربر اولین رُکنی است که در طراحی اپلیکیشن موبایل باید آن را رعایت کنید. بهبود تجربه ی کاربر نسبت به استفاده از اپلیکیشن می تواند این رُکن را تا حد زیادی برای شما پابرجا نگه دارد. امروزه با وجود تنوع بالا در UX اپلیکیشن ها وجود یک تجربه ی خوب می تواند کاربران را معتاد اَپ شما کند. برای مثال نباید بلافاصله بعد از ورود کاربر به اپلیکشنتان از او بخواهید که به اَپ شما امتیاز دهد. اجازه دهید کاربر در اَپ شما به گشت و گذار بپردازد. اگر رضایت او جلب شود احتمال اینکه به اپلیکیشن شما امتیاز دهد و نظر خود را درباره ی آن بنویسد بسیار بالاست. پس یادتان باشد، برای مخاطب خود احترام قائل شوید.
2.دسترس بودن اپلیکیشن موبایل در حالت آفلاین
مشکل بسیاری از اپلیکیشن ها این است که در صورت نبود اینترنت، کارایی خود را از دست می دهند. البته درست است که نمی توان همه ی خدمات اپلیکیشن را در حالت آفلاین ارائه داد. اما می توان بخش هایی نیز در اپلیکیشن در نظر گرفت تا در صورت نبود اینترنت بتوان از این بخش های استفاده کرد. این مسئله به شما کمک می کند که رضایت کاربرانتان را تا حد بسیار زیادی افزایش دهید و علاوه بر آن وفاداری آن ها را نیز به دست بیاورید.
3.تعریف ماژول و آموزش نحوه ی کار با آن
برای اینکه اپلیکیشن حرفه ای تری داشته باشید، بهتر است وظایف گام به گامی که برای کاربرانتان تعریف کرده اید را به صورت یک ماژول به آن ها نمایش دهید. البته در کنار این، باید آموزش نحوه ی کار با ماژول را نیز در اختیار آن ها قرار دهید تا مخاطبینتان دچار سردرگمی نشوند. رعایت این پارامتر به شما کمک می کند تا اپلیکیشنتان حرفه ای تر و شکیل تر به نظر برسد.
4.سرعت بالای اپلیکیشن
همه ی کاربرانی که از اپلیکیشن شما استفاده می کنند، دوست دارند تا کارشان در کمترین زمان انجام شود. همین فاکتور به ظاهر ساده علت برتری بسیاری از رقبا نسبت به یکدیگر بوده و این نشان می دهد که سرعت بالای اپلیکیشن ها چه موضوعی مهمی است. مخاطبین شما وقتی ببیند که برای وقت آن ها ارزش قائلید به شما وفادار می مانند به طوری که می توان از این طریق تعداد مشتریان ثابت را تا حد زیادی افزایش داد.
5.قابلیت بازیابی اطلاعات کاربر
برای هر کسی ممکن است پیش بیاید که نام کاربری و یا رمز عبورش را قراموش کند. از همین روی وجود یک سیستم بازیابی اتوماتیک می تواند بسیار به کار مخاطبینتان بیاید. این سیستم به کاربران شما کمک می کند تا بتوانند بدون هیچ نگرانی اطلاعات حیاتی خود را بازیابی کنند و دیگر نگران گم شدن و یا فراموش شدن پسوردشان نباشند. این قابلیت در اکثر اَپ های امروزی وجود دارد، پس بهتر است شما نیز از آن در اپلیکیشن خود استفاده کنید.
6.انجام تست A/B برای کنترل کیفی
در ابتدای طراحی اپلیکیشن موبایل خود استفاده از تست A/B بسیار حائذ اهمیت است. این تست به شما نشان می دهد که چه پِلنی برای اپلیکیشنتان اجرا کنید تا حداکثر بازدهی را بدست آورید. معمولا بعد از اینکه اپلیکیشن شما عرضه می شود رفتار مخاطبین با یکدیگر فرق دارد زیرا آن ها نمی دانند که از اپلیکیشن شما چگونه استفاده کنند. از همین روی تست A/B می تواند با توجه به رفتار کاربران اَپ شما، اطلاعات خوب و مفیدی در اختیارتان قرار دهد.
7.تمرکز بر روی تعامل با کاربران
شما باید برای خود مشخص کنید که می خواهید از چه طریقی با مخاطبینتان تعامل داشته باشید. سایت یا اپلیکیشن؟
اینکه شما لینک های مختلفی در اپلیکیشنتان تعریف کنید و دائماً سعی داشته باشید کاربرانتان را به سایت پاس دهید، به هیچ وجه استراتژی درستی نیست. این کار باعث می شود کاربر آنطور که باید در اپلیکیشنتان حضور نداشته باشد و مدت زمان حضور او در وب سایتتان نیز به مقدار کافی نباشد. استراتژی درست در این مواقع استفاده از مرورگر داخلی در اپلیکیشن است. این کار باعث می شود تا کاربر از اَپ خارج نشود و در عین حال از وب سایت شما نیز دیدن کند.
8.خوانایی متن در طراحی اپلیکیشن موبایل
ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد که بخواهید یک مطلب جذاب و باب دلتان را بخوانید ولی به دلیل بد بودن فونت و نا خوانا بودنش، آن را رها کرده و از خواندنش صرف نظر کنید. وجود این مشکل چه در اپلیکیشن شما و چه در سایتتان، یک مسئله ی جدی است. به طوری که اگر گوگل به آن پی ببرد در اولین فرصت رتبه ی سایت شما را تا حد زیادی کاهش خواهد داد. نیازی نیست از فونتی عجیب و قریب و یا بسیار ریز و بسیار درشت استفاده کنید. رعایت دو نکته به شما در انتخاب سایز و رنگ فونت کمک می کند.
1.سایز فونت شما از ۱۱ کمتر نباشد.
2.رنگ فونت شما با پس زمینه ی سایت و یا اپلیکیشنتان دارای تضاد باشد. البته علاوه بر این تضاد، رنگ های شما باید دارای هماهنگی نیز باشند و نسبت به هم متناسب به نظر بیایند.

طراحی اپلیکیشن حرفه ای در کدام پلتفرم؟ اندروید یا IOS
در بحث طراحی اپلیکیشن حرفه ای، بسیاری از کارشناسان بر سر این موضوع که بهتر است اپلیکیشن را در قالب اندروید طراحی کنیم یا IOS، بحث و گفتگو دارند. اما در این مقاله می خواهیم دو سیستم عامل پرطرفدار را از جوانب مختلف با یکدیگر مقایسه کنیم. در انتها این شما هستید که تصمیم گیرنده اید. البته شما می توانید از طریق تماس با مشاوران ما و شرح نیاز های کسب و کارتان راهنمایی مفیدی در این زمینه کسب کنید. یکی از مهمترین مواردی که باید به آن توجه داشته باشید این است که در مورد این دو سیستم عامل نباید تعصبی برخورد کرد. بلکه با توجه به بودجه و ابزاری که در اختیار دارید باید یکی از این دو پلتفرم و یا هر دوی آن ها را انتخاب کنید.

هزینه طراحی اپلیکیشن حرفه ای در پلتفرم های اندروید و IOS
به طور کلی اگر شما بخواهید یک محصول مشابه را در پلتفرم های اندروید و IOS طراحی و عرضه نمایید، طراحی اپلیکیشن حرفه ای در سیستم عامل اندروید کمی ارزان تر از طراحی آن در سیستم عامل IOS است. این موضوع دو دلیل دارد: اول اینکه توسعه دهندگان سیستم عامل اندروید بیشتر از توسعه دهندگان پلتفرم IOS می باشند. مورد دوم هم بیشتر بودن سخت افزار ها و نرم افزار های مورد نیاز برای توسعه در سیستم عامل اندروید است. این دو عامل باعث شده طراحی یک اپلیکیشن اندرویدی کم هزینه تر و کم دردسر تر از طراحی همان اپلیکیشن در پلتفرم IOS باشد.

کیفیت طراحی اپلیکیشن حرفه ای
در بحث کیفی نمی توان خیلی این دو سیستم عامل را مورد قیاس قرار داد زیرا هرکدام دارای معایب و مزیت های خاص خود هستند. البته شرح این نکات مثبت و منفی می تواند به شما کمک کند تا انتخابی راحت تری داشته باشید.
به دلیل انحصاری بودن بازار سیستم عامل IOS، شرکت اپل بر روی کیفیت اپلیکیشن هایی که در اَپ استور عرضه می شوند، سخت گیری های زیادی قائل می شود و فیلتر های سفت و سختی برای کنترل کیفیت محصولات داخل اَپ استور قرار داده است. اما به دلیل اینکه توسعه دهندگان اَپلیکیشن های اندرویدی بیشتر می باشند و تنوع نرم افزار و سخت افزار ها برای طراحی اپلیکیشن حرفه ای در این پلتفرم زیاد است، می توان کیفیت بالایی در طراحی اپلیکیشن حرفه ای برای سیستم عامل اندروید شاهد بود.
اما نکته ی منفی اندروید نسبت به IOS در این زمینه، وجود آپدیت های بسیار زیاد و نسخه های متعدد برای این سیستم عامل است. در صورتی که نسخه های کمتر و همگون در پلتفرم IOS باعث شده تا اپلیکیشن های این سیستم عامل بعد از آمدن نسخه های جدید از IOS دچار باگ و اختلال نشوند. موضوعی که در اندروید شاهد آن نیستم و به دلیل باز بودن سورس های آن، اکثر گوشی های اندرویدی بعد از چند سال کار کردن ممکن است باگ های زیادی در سیستم عاملشان یافت شود.

مدت زمان لازم برای توسعه
همانطور که گفته شد به دلیل وجود امکانات بیشتر برای توسعه ی اپلیکیشن های اندرویدی نسبت به اپلیکیشن های IOS زمانی که اَپ های اندرویدی برای توسعه لازم دارند کمتر از همان اپلیکیشن ها در پلتفرم IOS می باشد. علاوه بر این موضوع در زمان عرضه ی اَپ، فیدبک دریافتی در پلتفرم اندروید سریع تر از IOS ارائه می شوند. در نتیجه از این لحاظ برای افرادی که با محدودیت مالی و زمانی مواجه هستند، اپلیکیشن های پلتفرم اندروید می تواند گزینه ی مناسب تری برای آن ها باشد.

ساخت یک اپلیکیشن چقدر هزینه دارد؟
اگر تا به حال ایده ساخت اپلیکیشن به سراغتان آمده باشد یکی از اولین سوالاتی که برای شما پیش می آید این است که ساخت اپلیکیشن چقدر هزینه دارد؟
پاسخ ساده نیست!
با توجه به این که اپلیکیشن شما چقدر پیچیدگی دارد هزینه به عوامل زیادی بستگی دارد. به اینکه آیا شما کد نویسی می دانید یا نه؟ یا اینکه شما چه راهی را برای توسعه اپلیکیشن انتخاب می کنید؟
برای ساخت اپلیکیشن راه های مختلفی در پیش روی شما قرار دارد. در این مقاله این راه ها را به شما معرفی می کنم و آنها را از نظر هزینه مقایسه می کنیم و جوانب مثبت و منفی هر یک را بررسی می کنیم.

عوامل موثر در هزینه ساخت اپلیکیشن
قیمت ارتباط زیادی با طراحی اپلیکیشن و نیازمندی های خاص شما دارد. به طور خلاصه هر چه اپلیکیشن پیچیده تر باشد هزینه ساخت بیشتری دارد.
اپلیکیشن های معمولی شامل چند صفحه نمایش با اطلاعات محدود هستند و رفتن به صفحات مختلف در برنامه به سادگی با کلیک روی یک دکمه انجام می شود.
چه چیزی اپلیکیشن را پیچیده می کند؟
مواردی که در زیر نوشته شده اند باعث می شوند اپلیکیشن شما پیچیده تر و در نتیجه گران قیمت تر شوند.
1.محتوای پویا
محتوای پویا محتوایی است که در اپلیکیشن از طریق یک منبع خارجی به روز رسانی می شود.
به این معنی که به جای اینکه همیشه در اپلیکیشن اطلاعات ثابتی وجود داشته باشد، اپلیکیشن به اینترنت دسترسی دارد و
اطلاعات جدید را به روز رسانی می کند.
اپلیکیشن های خبری مثال خوبی برای محتوای پویا هستند.
اپلیکیشن به یک دیتابیس در اینترنت متصل هست و هر زمان مقاله جدیدی منتشر شود آن را از طریق دیتابیس از اینترنت دریافت می کند و در اپلیکیشن اضافه می کند.
محتوای پویا به اپلیکیشن شما پیچیدگی اضافه می کند، زیرا اپ نیاز به قابلیت های اضافه تر برای اتصال به اینترنت و همگام سازی با سرور جهت دریافت و نمایش اطلاعات جدید دارد.
هر زمان که اپلیکیشن شما برای ذخیره به روز رسانی های محتوا به سرور نیاز داشته باشد به پیچیدگی و هزینه اپلیکیشن شما اضافه می شود.
2.پشتیبانی از سیستم عامل های مختلف
قصد دارید اپلیکیشن تان هم اندروید و هم iOS را پشتیبانی کند؟
این منجر به پرداخت هزینه بیشتر برای شما خواهد شد. زیرا باید کاری کنید که اپلیکیشن از هر دو پلت فرم پشتیبانی کند.
3.خدمات مبتنی بر مکان
اضافه کردن ویژگی موقعیت مکانی فعلی برای صاحبان اپلیکیشن ویژگی جذابی هست که اپلیکیشن را متمایز می کند. اما اضافه کردن این قابلیت به اپلیکیشن هزینه دارد.
4.سطح امنیت
این موضوع معمولا نادیده گرفته می شود ولی اگر اپلیکیشن شما نیاز به امنیت بالا دارد برای شما هزینه بر خواهد بود.
اگر نیاز دارید داده ها را در اپلیکیشن و سمت سرور رمزنگاری کنید به اپلیکیشن پیچیدگی و هزینه بیشتر اضافه می شود.
معمولا برای اپلیکیشن هایی که عملیات پرداخت یا اطلاعات محرمانه شخصی دارند این مورد استفاده می شود.
5.تجارت الکترونیکی (eCommerce)
تجارت الکترونیک منظور اپلیکیشن های فروشگاهی هستند که امکان پرداخت درون اپلیکیشن دارند. این اپلیکیشن ها کاملا پیچیده هستند.
در این اپلیکیشن ها معمولا نیاز به، به روز رسانی اطلاعات و محصولات است. یکی از موارد رایجی هم که در این اپلیکیشن ها استفاده می شود گذاشتن قابلیت ثبت نام و ورود کاربران در اپلیکیشن هست.
6.قابلیت ثبت نام
اپلیکیشن هایی که قابلیت ثبت نام و ورود کاربران را دارند هزینه ساخت و توسعه بیشتری دارند. قابلیت ورود کاربران به برنامه به اضافه کردن قابلیت هایی به قسمت backend مرتبط می شود.
اگر در برنامه برای ورود کاربران، ورود از طریق فیسبوک وغیره اضافه کنید، کار را کمی آسان تر می کند ولی به هر حال نیاز به انجام کارهایی اضافه تر برای ورود کاربران به اپلیکیشن هست.
مواردی که در بالا گفته شد باعث پیچیدگی و هزینه بیشتر در اپلیکیشن می شوند، ممکن است موارد دیگری هم وجود داشته باشند ولی ما در اینجا به رایج ترین آنها اشاره کردیم.

هزینه روش های مختلف ساخت اپلیکیشن
حال روش های مختلفی که برای ساخت اپلیکیشن وجود دارد و جوانب مثبت و منفی هر یک را بررسی می کنیم.
راهی که شما انتخاب می کنید فقط مربوط به هزینه های مالی نمی شود، زمانی که شما صرف ساخت اپلیکیشن می کنید، میزان دانش برنامه نویسی، مهارت فنی و ریسک پذیری هم مطرح هستند.
1.یادگیری کدنویسی
در این روش شما باید برنامه نویسی یاد بگیرید و خودتان اپلیکیشن را توسعه دهید.
در این روش زمان بسیار زیادی از شما گرفته می شود. مخصوصا اگر هیچ پیش زمینه برنامه نویسی از قبل نداشته باشید و بخواهید از پایه شروع به یادگیری کنید.
از نظر هزینه مالی هم، به این بستگی دارد که شما از چه روشی برای یادگیری برنامه نویسی استفاده کنید که شامل هزینه ثبت نام در دوره یا هزینه دانلود فیلم وغیره می شود.
نقاط مثبت:
هزینه مالی : از نطر مالی به صرفه هست.
دانش: مهارت ودانش تخصصی کسب می کنید.
اشتیاق: اگر به چالش علاقه مند هستید از زمان کد نویسی لذت خواهید برد.
نقاط منفی:
هزینه زمانی: شما باید زمان بسیار زیادی را صرف یادگیری برنامه نویسی و بعد از آن یادگیری مهارت های پیشرفته کنید.
ممکن است خسته کننده باشد: اگر از روند کار لذت نبرید ممکن است طولانی شدن کار برای شما خسته کننده شود.
2.سیستم های آنلاین ساخت اپلیکیشن
راه بعدی که برای ساخت اپلکیشن وجود دارد استفاده از سیستم های آنلاین ساخت اپلیکیشن است.
این سیستم ها به شما این امکان را می دهند که از طریق یک پنل مدیریت تحت وب اپلیکیشن خود را ایجاد و توسعه دهید.
در واقع به این صورت هست که شما ثبت نام می کنید، طراحی مورد نظر خود را اعمال می کنید، امکانات مورد نیاز اپلیکیشن را انتخاب می کنید، اطلاعات را وارد می کنید و تمام.
ساخت اپلیکیشن از این طریق بسیار آسان است و می توانید به سرعت اپلیکیشن خود را در مارکت ها منتشر کنید.
با توجه به سیستمی که برای ساخت اپلیکیشن انتخاب می کنید امکانات متفاوتی به شما داده می شود.
یکی از این سیستم ها، سیستم اپ ساز است که شما بدون دانش برنامه نویسی می توانید اپلیکیشن دلخواه خود را برای اندروید و iOS بسازید.
نقاط مثبت:
استفاده آسان: هر کسی می تواند با استفاده از امکانات سایت اپلیکیشن دلخواه خود را خودش بسازد.
از نظر مالی به صرفه هستند: شما هم زمان هزینه ساخت اپلیکیشن برای پلت فرم اندروید و iOS را پرداخت می کنید و با پرداخت هزینه کم می توانید اپلیکیشن خود را بسازید.
به طور مثال برای مشاهده قیمت ساخت اپلیکیشن با سیستم اپ ساز می توانید قسمت تعرفه ها را مشاهده کنید.
سرعت: شما در عرض چند دقیقه می توانید اپلیکیشن خود را بسازید و انتشار دهید و از هزینه زمانی برای شما ندارد.
محتوای پویا: این امکان داده می شود که از طریق پنل تحت وب اطلاعات را به روز رسانی کنید.
نقاط منفی:
محدودیت در امکانات: به طور مثال اگر در اپلیکیشن نیاز به استفاده از سنسورها در گوشی داشته باشید با سیستم های آنلاین این امکان را ندارید. ولی امکانات پایه ای در اپلیکیشن را کاملا پشتیبانی می کنند.
تمدید هزینه: از نظر مالی نیاز به تمدید هزینه دارند و مدت زمان تمدید هزینه با توجه به هر سیستمی که شما انتخاب کنید متفاوت هست.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
راهنمای سفارش خریدی آسان ، سریع و ایمن را با ما تجربه کنید . برای خرید از ایران وب سایت پس از اطمینان از موجودیت و قیمت کالای مورد نظر خود ، میتوانید کالا را به سبد خرید خود اضافه نمایید . برای ثبت نهایی سفارش باید وارد حساب کاربری خود شوید. اگر تا کنون حساب کاربری نساخته اید، ابتدا باید در سایت ثبت نام کنید و حساب کاربری خود را ایجاد نمایید. ادامه... قوانین و ضوابط در استفاده از خدماتی که گروه ایران وب سایت ( که از این پس در اینجا "گروه ایران وب سایت" نامیده می شود) شرایط و ضوابطی که در اینجا ذکر خواهد شد، حکم فرما خواهد بود. شما از این پس در اینجا با نام "مشتری" یاد خواهد شد و از شرایط و ضوابط استفاده تحت عنوان "سند" یاد خواهد شد. این سند به علاوه فرم های سفارش(که در ادامه تعریف خواهد شد) و هر موافقت نامه یا قرارداد خدمات گروه ایران وب سایت (که در ادامه تعریف خواهد شد) که بین گروه ایران وب سایت و مشتری وجود دارد، بیانگر تفاهم و درک متقابل بین گروه ایران وب سایت و مشتری است. مگر مواقعی که به طور کتبی و صریح خلاف آنچه در این سند آمده توافق گردد، این سند بر هر قرارداد دیگری(چه کتبی، چه شفاهی و غیره) ارجح خواهد بود. ادامه... سوالات متداول گروه ایران وب سایت خود را موظف می داند تا به جهت سهولت در بررسی و انتخاب خدمات مورد نظر خود در این قسمت به سوالات متداول کاربران گرامی به صورت پیاپی پیش می آید پاسخ داده شده است در صورتی که سوالات شما در این قسمت نیست لطفا با واحد تماس با ما و یا پشتیبانی ایران وب سایت تماس حاصل فرمایید. ایران وب سایت چیست؟ گروه ایران وب سایت یکی از تخصصی ترین گروه های طراحی سایت در ایران است که خدمات طراحی وب سایت تحت زبان برنامه نویسیMicrosoft ASP.net، بهینه سازی سایت و بازاریابی اینترنتی را همگام با تکنولوژی روز دنیا ارائه می نماید. گروه ایران وب سایت بهمراه تیم مجرب و با تلفیق تکنیک های روز برنامه نوبسی و طراحی وب ، گرافیک و ارایه روش ها و راهکارهای بروز وب ، توانایی راه اندازی انواع وب سایت های مختلف با سبک های متفاوت را داشته و مفتخر به ارایه خدمات پشتیبانی 24 ساعته به مشتریان می باشد. تمرکز اصلی فعالیت گروه ایران وب سایت بر سه محور طراحی سایت، بهینه سازی وب سایت و بازاریابی اینترنتی است که در یک مجموعه برنامه ریزی و سازماندهی شده است تا بتواند جوابگوی بخش بسیار بزرگی از تقاضای بازار تخصصی طراحی سایت، بهینه سازی وب سایت و بازاریابی اینترنتی باشد.
logo-samandehi
به جهت هرگونه درخواست در خصوص مشاوره رایگان و خرید می توانید از راه های ارتباطی زیر با ما تماس حاصل فرمایید.

مدیریت وب سایت: جعفر صفری
تلفن همراه: 09214198918
تهران / یاخچی آباد / خیابان 12 متری تاجیک / کوچه اسدی / پلاک 111 / طبقه سوم / واحد 6
تلفن: 55511480
 « به جهت ارتباط مستقیم با ما می توانید از شبکه های اجتماعی موجود در سایت نیز استفاده فرمایید »

ایمیل: info[AT]websiteir[DOT]com
آخرین اخبار
فناوری اثر انگشت درون نمایشگر

فناوری اثر انگشت درون نمایشگر

در حالی که انتظار می رود سال آینده میلادی محصولات زیادی به سنسور اثر انگشت درون نمایشگر مجهز شوند، برخی از شرکت ها در گوشی های خود از این ویژگی استفاده کرده اند.
سنسور اثر انگشت یکی از مهم ترین قطعات در گوشی های هوشمند محسوب می شود که با معرفی آن انقلابی در امنیت این محصولات ایجاد شد. به تازگی برخی شرکت ها موفق شده اند این اسکنر را به زیر نمایشگر منتقل کنند.
گوشی تاشدنی سامسونگ معرفی شد

گوشی تاشدنی سامسونگ معرفی شد

از مدت ‌ها پیش زنجیره‌ ی شایعات در رابطه با گوشی تا شدنی سامسونگ شکل گرفته بودند. اکنون این شرکت کره‌ ای در کنفرانس Unpacked 2019 به تمام گمانه ‌زنی‌ ها پایان داد. گوشی تاشدنی سامسونگ، موسوم به گلکسی فولد به دو نمایشگر از نوع AMOLED مجهز است. نمایشگر بیرونی ۴.۶ اینچی و نمایشگر بزرگ داخلی هم ۷.۳ اینچی است. کره‌ ای‌ ها نام Infinity Flex را برای این نمایشگر ۷.۳ اینچی برگزیده‌ اند. رزولوشن نمایشگر بیرونی گلکسی فولد ۸۴۰ در ۱۹۶۰ پیکسل است و نمایشگر بزرگ درونی هم دارای رزولوشن ۱۵۳۶ در ۲۱۵۲ پیکسل است.
کسب درآمد از یوتیوب

کسب درآمد از یوتیوب

کسب در آمد از یوتیوب
یوتیوب یکی از پربازدید ترین وب‌ سایت‌ های اینترنتی و دومین موتور جستجوی جهان است. فعالیت و تولید محتوا در این شبکه، کاربران زیادی را ثروتمند کرده است.
شاید کسب درآمد از یوتیوب برای بسیاری از کاربران ایرانی به‌ خاطر تحریم ‌ها، مسدود بودن وب ‌سایت و بسیاری موارد دیگر، امری محال به نظر برسد. اما به‌ هرحال کاربران فارسی ‌زبان در دیگر نقاط جهان یا حتی کاربران داخلی با استفاده از ابزار ها و واسطه‌ های موجود، می‌ توانند جریان درآمدی مناسبی را از این سرویس داشته باشند.
کسب و کار اینترنتی

کسب و کار اینترنتی

کسب و کار اینترنتی چیست؟
اگر بتوانید در فضای اینترنت، هر نوع کسب و کار مجازی را ایجاد کنید و با بازاریابی اینترنتی آن را گسترش دهید، شما دارای یک کسب و کار مجازی هستید، اما نکته ی بسیار مهمی که وجود دارد، این است که در فضای اینترنت، کسب و کارهای بسیار زیادی را می توان راه اندازی کرد، مسئله این است که کدام یک از کسب و کارها می تواند برای شما سود آور باشد.
امروزه کسب درآمد از طریق شبکه های اجتماعی بسیار سخت شده است زیرا با توجه به افزایش کانال های تلگرام و پیام رسان های دیگر، شما باید برای شروع کسب و کار خود، سرمایه اولیه بسیار زیادی را آماده کنید، البته که هر نوع کسب و کاری احتیاج به بازاریابی اینترنتی دارد، اما بازاریابی اینترنتی یک وب سایت کاملا با کسب و کار های اینترنتی دیگر متفاوت است! زیرا شما می توانید با بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو، بدون سرمایه اولیه، کسب و کار آنلاین خود را به افراد جامعه معرفی کنید.
youtelegraminstagramaparatgooglefacebookwhatsuptwiterlenzorlinkedin

جهت ارتباط با مدیریت کلیک کنید

09214198918

 
ارسال SMS مستقیم به مدیریت


[طراحی سایت و تبلیغات در گوگل با] ایران وب سایت

طراحی سایت