menuordersearch
websiteir.com

طراحی وب سایت چیست؟

۱۳۹۷/۲/۱۸ سه شنبه
(7)
(2)
طراحی وب سایت چیست؟
طراحی وب سایت چیست؟

طراحی وب سایت چیست؟

طراحی وب به مهارت ساخت و راه اندازی صفحات وب گفته می‌شود.
تیم برنرزلی، مخترع وب، با برپایی یک سایت وب در اوت ۱۹۹۱، نام خود را به عنوان نخستین سازندهٔ وب در تاریخ ثبت کرد. او در نخستین وب سایت شان، از اَبَر متن و پیوندی برای ایمیل (پست الکترونیک) استفاده کرده بود. هنوز هم با آدرس http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html. در دسترس قرار دارد.
در آغاز، وب سایت ها با کُد‌‌‌‌های ساده HTML نوشته می‌شدند، گونه ای از زبان نشانه گذاری که ساختار ساده ای به وب گاه ها می‌داد، شامل سرتیتر، پاراگراف و توانایی پیوند دادن به آدرس‌‌‌‌های دیگر از طریق ابر پیوند. در مقایسه با روش‌‌‌‌های دیگر، این راه تازه و متفاوتی بود که کاربران به سادگی می‌توانستند با یک مرورگر، صفحه‌‌‌‌های پیوند خورده را باز کنند.
با پیشرفت وب و هنر طراحی آن، زبان کُد نویسی اش، اَبَرمتن یا اچ تی ام ال، پیچیده تر و پرانعطاف تر شد. ابزاری مانند جدول ها که بیشتر برای نمایش نمودار‌‌‌‌های داده ای بودند، بزودی مورد استفاده نادرست، برای چیدمان‌‌‌‌های پنهان در صفحه‌‌‌‌های وب قرار گرفتند. با پیدایش الگو‌‌‌‌های آبشاری وب یا «CSS»، روش نادرست طراحی با جدول‌‌‌‌های پنهان در صفحه از گردونه خارج و به جای آن استفاده مناسب از زبان کمکی «CSS» جایگزین شد.
فناوری‌‌‌‌های یکپارچه سازی پایگاه داده ( database )، مانند زبان‌‌‌‌های کُد نویسی سمت سرور (Server-Side script ing) مانندCGI، PHP، ASP.NET، ASP، JSP و ColdFusion، و استاندارد‌‌‌‌های طراحی مدرن با الگوها (CSS)، ساختار وب سایت ها را باز هم تغییر داده و آن را پیشرفته تر کرده اند. سایت واکنش گرا یا سایت ریسپانسیو (Responsive) سایتی است که با ابعاد و رزولوشن دستگاه‌‌‌‌های مختلف سازگاری دارد و کاربران بدون توجه به اینکه صفحه نمایش دستگاهشان کوچک باشد.
همچنین با آمدن نگاره‌‌‌‌های جاندار و فناوری‌‌‌‌های پویانمایی به صفحه ها، مانند فلَش (Flash)، چهره وب بیشتر از پیش تغییر کرد و توانمندی‌‌‌‌های تازه به سازندگان رسانه و طراح‌‌‌‌های وب داده شد.

طراحی وب سایت چیست؟

وب سایت یا تارنما

وب سایت یا تارنما یا وب گاه مجموعه ای از فایل‌‌‌‌های مختلف اعم از تصاویر، متون یا فایل‌‌‌‌های برنامه نویسی شده است که به منظوری خاص به شکلی با هم مرتبط شده اند. این فایل ها روی یک کامپیوتر «میزبان» یا «سرور» قرار می‌گیرند و با یک نام دامنه مشترک فراخوانی می‌شوند.

انواع وب سایت

وب سایت ها بر اساس کاربرد و نوع برنامه نویسی به چند دسته تقسیم می‌شوند که عبارت است از:

وب سایت‌‌‌‌های ثابت (Static Website)

این سایت ها یک بار طراحی می‌شوند و اطلاعات مورد نیاز در داخل‌ آنها قرار می‌گیرد و پس از آن برای تغییر در‌ آنها نیاز به یک طراح حرفه ای یا نیمه حرفه ای سایت است. زبان برنامه نویسی این گونه از سایت ها غالباً HTML و Java script   هستند که در نوع توسعه یافته تر از CSS نیز بهره گرفته می‌شود. این نوع دسته از وب سایت ها به صورت HTML ساده طراحی می‌شوند.
از آنجا که حجم کمتری از کد در طراحی سایت‌‌‌‌های ثابت استفاده می‌شود سرعت بارگذاری (Loading) بالایی دارند. علاوه براین کاهش حجم کدها که باعث خوانایی بشتر سایت توسط ربات‌‌‌‌های جستجوگر می‌شود از یک سو و کاهش زمان بارگذاری از سوی دیگر سبب بهتر شدن وضعیت‌ آنها از لحاظ امتیاز دهی موتور‌‌‌‌های جستجو یا همان «رنکینگ» می‌شود. سایت‌‌‌‌های ثابت قیمت طراحی پایین تری را نیز عمدتاً نسبت به سایر سایت ها دارند.
عدم امکان ایجاد تغییر در این نوع از سایت ها توسط افراد عادی علاوه بر افزایش امنیت سبب بهره مندی از گرافیک و ظاهری زیبا می‌شود چرا که همه چیز ثابت است از جمله متون و اندازه تصاویر و همچنین همه عناصر مکان مشخص و ثابتی را دارند در نتیجه می‌توان برای محل قرار گرفتن هر یک از اجزاء بهترین تصمیم را گرفت.
اما از طرفی نیز عدم امکان ایجاد تغییرات توسط افراد عادی سبب می‌شود تا امکان بروز رسانی سایت توسط صاحبان و مدیران سایت صلب شود.
نکته: سایت‌‌‌‌های ثابت (Static) برای افراد، شرکت ها و سازمان هایی مناسب است که حداکثر یک یا دو بار در سال نیازمند به تغییر در محتوای سایت هستند.

سایت‌‌‌‌های پویا (Dynamic Website)

محتوای سایت‌‌‌‌های داینامیک بعد از طراحی توسط افراد عادی که دسترسی به سیستم مدیریت محتوای سایت را داشته باشند قابل تغییر است. زبان برنامه نویسی وب سایت‌‌‌‌های پویا می‌تواند براساس نیاز متفاوت باشد اما عمدتاً از زبان‌‌‌‌های ASP، ASP.Net و PHP استفاده می‌شود و از زبان‌‌‌‌های کمکی CSS و Silver light یا Ajax برای ایجاد قابلیت‌‌‌‌های ویژه نیز بهره گرفته می‌شود.
در این گونه از سایت ها ابتدا اسکلت سایت توسط طراح ایجاد می‌شود و سپس محتوا توسط مدیران سایت ها تغییر می‌کند مانند فرم قراردادی که یک بار توسط فردی ایجاد می‌شود و توسط افراد دیگری بارها تکمیل می‌شود، از این رو طراح نسبت به محل قرار گرفتن و اندازه دقیق متون و تصاویر و سایر عناصری که بعداً توسط مدیران سایت ها تغییر می‌کند اطلاع ندارد بنابراین چاره ای ندارد جز اینکه همه حالات را در نظر بگیرد و اینکار سبب می‌شود تاحدودی از گرافیک و جلوه سایت کاسته شود.
یکی از مزیت‌‌‌‌های سایت‌‌‌‌های داینامیک این است که هیچ محدودیتی برای ایجاد، تغییر یا حذف مطالب، تصاویر و صفحات و غیره وجود ندارد.
با توجه به اینکه در سایت‌‌‌‌های پویا از زبان‌‌‌‌های برنامه نویسی پیشرفته استفاده می‌شود امکانات زیادی در‌ آنها قابل ایجاد است مانند ایجاد صفحات هوشمند، فرم ها و جستجو‌‌‌‌های پیچیده.
استفاده زیاد از کدها سبب کند شدن بارگذاری سایت و امتیاز آن در موتور‌‌‌‌های جستجو می‌شود.
نکته: سایت‌‌‌‌های پویا برای افراد، شرکت ها و سازمان هایی مناسب است که بیش از دوبار در سال نیاز به تغییر درمحتوای سایت را دارند.

پرتال ها (Portal)

کد برنامه نویسی وب سایت

پرتال ها سایت‌‌‌‌های پویای جامعی هستند که چند هدف خاص را در یک سایت دنبال می‌کنند به عبارت دیگر مجموع چند سایت پویا که برای رسیدن به هدفی خاص در کنار هم قرار گرفته اند را می‌توان پرتال نامید. به عنوان مثال پرتال خبری می‌تواند از چند سایت داینامیک تشکیل شده باشد که هر یک امکانات خاصی چون عضو گیری، انتشار اخبار، انتشار تصاویر، نظر سنجی و غیره را در اختیار مدیران آن قرار دهد.
تمام ویژگی‌‌‌‌های یک سایت پویا می‌تواند در یک پرتال نیز صدق کند.
نکته: معمولاً پرتال ها توسط سازمان ها، گروه ها و شرکت ها خریداری می‌شوند. به دلیل نیاز به بروزرسانی بخش‌‌‌‌های مختلف اداره‌ آنها توسط یک فرد بسیار مشکل است مگر آنکه به چشم یک کار حداقل پاره وقت به آن نگاه شود.
سایت‌‌‌‌های متحرک استاتیک و نیمه داینامیک (Static and Dynamic Flash Website)
سایت‌‌‌‌های فلش یا متحرک دو نوع استاتیک و نیمه داینامیک هستند و توسط نرم افزار‌‌‌‌های خاصی ایجاد می‌شوند در برخی موارد از XML یا Action script برای ایجاد قابلیت‌‌‌‌های تغییر یا هوشمندی در این سایت ها بهره گرفته می‌شود.
به طور کلی سایت‌‌‌‌های فلش ثابت (استاتیک) غیرقابل تغییر می‌باشند و مانند سایت‌‌‌‌های ثابت یک بار توسط طراح ایجاد می‌شوند و برای تغییر آن نیاز است تا افراد به صورت حرفه ای یا نیمه حرفه ای از دانش طراحی فلش برخوردار باشند.
اما سایت‌‌‌‌های فلش نیمه داینامیک یا نیمه پویا مانند سایت‌‌‌‌های پویا عمل می‌کند و قابل تغییر هستند اما تغییر در‌ آنها به سادگی سایت‌‌‌‌های پویا نیست و وسعت ایجاد تغییرات نیز بسیار محدودتر است.
از مزیت‌‌‌‌های وب سایت‌‌‌‌های فلش جذابیت آنهاست. گرافیک زیبا و انیمیشن‌‌‌‌های جذاب اما از معایب عمده‌ آنها می‌توان به عدم خوانده شدن اطلاعات موجود در‌ آنها توسط ربات‌‌‌‌های جستجوگر و عمدتاً سرعت بسیار پایین بارگذاری اشاره کرد.
نکته: سایت‌‌‌‌های فلش برای افراد و گروه ها یا شرکت ها و سازمان هایی مناسب است که نیاز به تبلیغات ندارند و عموم کاربران با‌ آنها آشنا هستند مانند خوانندگان، سیاست مداران، بازیگران و گروه‌‌‌‌های موسیقی، هتل‌‌‌‌های معروف، مکان‌‌‌‌های توریستی.

سایت‌‌‌‌های مجهز به سیستم مدیریت محتو (Content Management Systems)

سایت‌‌‌‌های مجهز به سیستم مدیریت محتوا که در اصطلاح به CMS که مخفف Content Management System است مشهورند، وب سایت هایی از نوع پرتال ها یا سایت‌‌‌‌های پویا هستند که برای مصارف خاص توسط طراحان حرفه ای یا شرکت‌‌‌‌های طراحی حرفه ای ایجاد می‌شوند.
تمام مزایا و معایب مربوط به سایت‌‌‌‌های پویا در مورد سایت‌‌‌‌های مجهز به سیستم مدیریت محتوا صدق می‌کند.
البته در نظر داشته باشید که سایت‌‌‌‌های پویا و پرتال ها نیز مجهز به سیستم مدیریت محتوا هستند اما آنچه که در CMSها متفاوت است طراحی‌ آنها و سیستم‌‌‌‌های مدیریت محتوای‌ آنها برای مصارف خاص است.

طراحی وب سایت و مدیریت وب سایت cms

از مزایای سیستم‌‌‌‌های مدیریت محتوا نسبت به سایر سایت‌‌‌‌های داینامیک می‌توان به آماده بودن و جامع بودن‌ آنها اشاره کرد. از این رو اغلب این گونه از سایت ها در کمتر از ۳ روز کاری قابل نصب و استفاده هستند.
طراحی سایت‌‌‌‌های CMS مانند یک خط تولید محصول است و از آنجا که طراح باید نمونه‌‌‌‌های محدودی را به صورت انبوه تولید کند سعی در رعایت تمام اصول امنیتی، گرافیکی، موارد مربوط به رنکینگ و امتیاز موتور‌‌‌‌های جستجو و سایر موارد موثر می‌کند.
با توجه به مزیت های‌ آنها به تمامی افراد، سازمان ها و شرکت هایی که شرایط داشتن سایت‌‌‌‌های داینامیک را دارند توصیه می‌شود تا ابتدا به دنبال سیستم‌‌‌‌های مدیریت محتوای مخصوص به کار خود بگردند و در صورتی که پیدا نشد به طراحی سایت‌‌‌‌های پویا روی بیاورند.

طراحی وب گاه

وب گاه مجموعه ای از اطلاعات درباره موضوع یا عنوان خاص است. طراحی یک وب گاه مشخص کننده آرایش و ساختار صفحات وبی است که بوجود آورنده وب گاه خواهند بود. یک صفحه وب شامل اطلاعاتی درمورد هدف ایجاد وب گاه است. یک وب سایت را همانند کتابی تصور کنید که هر صفحه وب در حکم برگی از کتاب خواهد بود.
در زمینه طراحی وب گاه جنبه‌‌‌‌های گوناگونی باید در نظر گرفته شود که به سبب پیشرفت روزافزون اینترنت همواره براین موارد افزوده می‌شود.
برای وب گاه‌‌‌‌های تجاری عمومی، موارد زیر از جمله اصلی ترین‌ آنها به شمار می‌روند:
طراحی سایت بر طبق عنوان و محتوای مطالب است.
مطالب، جوهر کلام و اطلاعات درون سایت باید مطابق با هدف سایت بوده و طیفی از عموم را نشانه رود که به دنبال اطلاعات ارائه شده در سایت هستند.
سایت باید قابل فهم بوده و برقراری ارتباط با آن حتی برای مخاطبانی که آشنایی چندانی با وب ندارند، آسان باشد. چنانچه سایت به اندازه کافی بزرگ بوده و اطلاعات زیادی را شامل شود، باید اطلاعات راهنما را به گونه ای بکار برد که به سرعت در اختیار بیننده قرار گیرند.
نمای کار باید کلی بوده و تمام صفحه را دربر گیرد تا بتواند پایداری و ثبات را القا کند. سبک نگارش باید زیبا و تخصصی بوده و مناسب با سلیقه مخاطبان و محتوای سایت باشد.
در نگارش متون و اطلاعاتی که مخاطب به دنبال‌ آنها است باید بزرگ نمایی شود تا به بیننده القا کند که این همان چیزی است که به دنبال آن بوده است.
همچنین سایت باید به سادگی در اینترنت یافت شود و درصورت امکان در بالای لیست‌‌‌‌های جستجو قرار گیرد، اگرچه همواره این گونه نباشد لااقل در موتور‌‌‌‌های جستجوی اصلی چنین شود.
یک وب گاه معمولاً شامل متن و تصاویر است. اولین صفحه یک وب سایت صفحه خانه (Home Page) یا صفحه ایندکس ( index ) نامیده می‌شود. بعضی از وب گاه ها از صفحه ای استفاده می‌کنند که معمولاً صفحه خوش آمد نامیده می‌شود. این صفحه ممکن است شامل مواردی چون پیغام خوش آمد گویی، انتخاب زبان، انتخاب ناحیه جغرافیایی یا اعلام عدم پذیرش مسیولیت درموارد خاص باشد. هر صفحه وب درون سایت وب، یک فایل HTML است که URL مخصوص به خود را دارد.
بعد از این که هر صفحه وب ساخته شد، این صفحات با استفاده از فهرست راهنمایی که از پیوند‌‌‌‌های مختلف تشکیل شده است به یکدیگر متصل می‌شوند.
هنگامی که یک وب سایت کامل شد برای آنکه برای همه بر روی اینترنت قابل مشاهده باشد باید منتشر یا ارسال (Upload) شود. این کار به کمک یک میزبانFTP انجام می‌شود. هنگامی که سایت منتشرشد، مسئول سایت برای افزایش بازدید کنندگان، از تکنیک‌‌‌‌های گوناگون استفاده می‌کند. این کار با ثبت کردن وب سایت در موتور‌‌‌‌های جستجویی نظیر Google و Yahoo، تبادل لینک با وب سایت‌‌‌‌های دیگر، ایجاد پیوند با وب گاه‌‌‌‌های مشابه و غیره امکان پذیر است.

طرح وب سایت

طرح وب به قالب نمایشی و طراحی گرافیکی صفحات موجود در وب گاه می‌گویند که معرف محتوا و مطالب آن وب سایت است. طرح وب جلوه بصری هدف وب گاه است و اولین بخش از یک صفحه وب است که ذهن مخاطب را با خود درگیر می‌کند.
طراح وب با در نظر گرفتن هدف سایت و مخاطبان آن و با استفاده از المان‌‌‌‌های متناسب با رویکرد سایت و به کمک ذهن خلاق و ذوق هنری خود در بکار بردن ابعاد و رنگ ها، طرحی خلق می‌کند که ضمن ایجاد یکپارچگی در کلیه صفحات وب گاه، نمای تکرار شونده و خسته کننده را به مخاطب القا نکند. در وب گاه باید از الگوی ثابتی در صفحات استفاده کرد که کاربر به هنگام دیدن صفحات متوجه این است که همه صفحات در یک سایت مشخص هستند.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
گروه ایران وب سایت یکی از تخصصی ترین گروه‌‌‌‌های طراحی سایت در ایران است که خدمات طراحی وب سایت، بهینه سازی سایت و بازاریابی اینترنتی را همگام با تکنولوژی روز دنیا ارائه می‌نماید.
گروه ایران وب سایت بهمراه تیم مجرب و با تلفیق تکنیک‌‌‌‌های روز برنامه نوبسی و طراحی وب، گرافیک و ارایه روش ها و راهکار‌‌‌‌های بروز وب، توانایی راه اندازی انواع وب سایت‌‌‌‌های مختلف با سبک‌‌‌‌های متفاوت را داشته و مفتخر به ارایه خدمات پشتیبانی 24 ساعته به مشتریان است.
تمرکز اصلی فعالیت گروه ایران وب سایت بر سه محور طراحی سایت، بهینه سازی وب سایت و بازاریابی اینترنتی است که در یک مجموعه برنامه ریزی و سازماندهی شده است تا بتواند جوابگوی بخش بسیار بزرگی از تقاضای بازار تخصصی طراحی سایت، بهینه سازی وب سایت و بازاریابی اینترنتی باشد.
به جهت هرگونه درخواست در خصوص مشاوره رایگان و خرید می‌توانید از راه‌‌‌‌های ارتباطی زیر با ما تماس حاصل فرمایید.

مدیریت وب سایت: جعفر صفری
تلفن همراه: 09214198918
تهران / یاخچی آباد / خیابان 12 متری تاجیک / کوچه اسدی / پلاک 111 / طبقه سوم / واحد 6
تلفن: 55511480
 « به جهت ارتباط مستقیم با ما می‌توانید از شبکه‌‌‌‌های اجتماعی موجود در سایت نیز استفاده فرمایید »

ایمیل: info[AT]websiteir[DOT]com
youtelegraminstagramaparatgooglefacebookwhatsuptwiterlenzorlinkedin
logo-samandehi
جهت ارتباط با مدیریت کلیک کنید

09214198918

 
ارسال SMS مستقیم به مدیریت


[طراحی سایت و تبلیغات در گوگل با] ایران وب سایت

طراحی سایت